Revisorer till certifiering

Tender Summary

The RISE RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN AB in Sweden from Europe region has released this tender for RISE Certifiering behöver kontinuerligt kompetenta revisorer för att kunna utföra värdeskapande revisioner för våra kunder och deras kunder. Flertalet av våra revisorer är egen personal, men vi behöver också konsulter, till exempel där vi saknar kompetenskombinationer av standarder, normer och branschkoder eller personal nära kundernas anläggningar. Upphandlingen avser revision av: ISO 9001 Ledningssystem för kvalitet ISO 14001 Miljöledningssystem ISO 45001 Ledningssystem för arbetsmiljö ISO 50001 Energiledningssystem ISO 13485 Medicintekniska produkter ISO 27001 Ledningssystem för informationssäkerhet ISO 22301 Samhällssäkerhet - Ledningssystem för kontinuitet ISO 22000 Ledningssystem för livsmedelssäkerhet SQAS Safety & Quality Assessment for Sustainability Energikartläggning ISO 14001 - STEMFS 2014:2 Hållbarhetskriterier för biobränslen och biodrivmedel SS-EN 1090 Utförande av stål- och aluminium konstruktioner Egendeklaration- SIS/TS 2:2021 ISO 20121 Hållbarhet vid evenemang Verifiering av utsläppsrapporter för växtgaser EU ETS 1 Verifiering av utsläppsrapporter för växtgaser EU ETS 2 EMAS - Eco Management and Audit Scheme (EG) nr 1221/2009 Verifiering av CBAM ISO 44001 Ledningssystem för affärsrelationer i samverkan SSF 1101 Cybersäkerhet BAS SSF 136 Larmcentraler SSF 1061 Anläggarfirma kamerabevakningssystem (CCTV) SSF 1040 Anläggarfirma låsanläggningar SSF 1015 Anläggarfirma inbrottslarm SBF 2006 Anläggarfirma F-gas SBF 2016 Sprinklerkonsultfirma SBF 2025 Anläggarfirma kökssläcksystem SBF 1020 Anläggarfirma vattensprinkler SBF 1008 Anläggarfirma brandlarm SBF 2020 Anläggarfirma vattendimma SBF 1002 Anläggarfirma gassläcksystem SBF 2018 Anläggarfirma utrymningslarm med talat meddelande SBF 1003 Besiktningsfirma brandskyddsanläggningar with tender notice no. 569537-2026 published on 18 Aug 2026. The tender is due to expire on 04 Sep 2026. This tender is sourced from TED Europa and is eligible for suppliers interested in Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security. Interested bidders can obtain further information including complete bid documents or ways to participate by registering on Tender Impulse and referencing via Tender Impulse ID 14399981.

Tender Details

Tender NoticeTI Ref: 14399981
Tender Notice No
569537-2026
Tender Organisation
RISE RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN AB
Tender Service
Worldwide
Tender Region
Tender Project Location
Tender CPV
79000000 : Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security
Tender Source
TED Europa
Estimated Budget
50,000,000
Tender Document Type
Tender Notice
Tender Deadline
04 Sep 2026 3 days left
Tender Description
RISE Certifiering behöver kontinuerligt kompetenta revisorer för att kunna utföra värdeskapande revisioner för våra kunder och deras kunder. Flertalet av våra revisorer är egen personal, men vi behöver också konsulter, till exempel där vi saknar kompetenskombinationer av standarder, normer och branschkoder eller personal nära kundernas anläggningar. Upphandlingen avser revision av: ISO 9001 Ledningssystem för kvalitet ISO 14001 Miljöledningssystem ISO 45001 Ledningssystem för arbetsmiljö ISO 50001 Energiledningssystem ISO 13485 Medicintekniska produkter ISO 27001 Ledningssystem för informationssäkerhet ISO 22301 Samhällssäkerhet - Ledningssystem för kontinuitet ISO 22000 Ledningssystem för livsmedelssäkerhet SQAS Safety & Quality Assessment for Sustainability Energikartläggning ISO 14001 - STEMFS 2014:2 Hållbarhetskriterier för biobränslen och biodrivmedel SS-EN 1090 Utförande av stål- och aluminium konstruktioner Egendeklaration- SIS/TS 2:2021 ISO 20121 Hållbarhet vid evenemang Verifiering av utsläppsrapporter för växtgaser EU ETS 1 Verifiering av utsläppsrapporter för växtgaser EU ETS 2 EMAS - Eco Management and Audit Scheme (EG) nr 1221/2009 Verifiering av CBAM ISO 44001 Ledningssystem för affärsrelationer i samverkan SSF 1101 Cybersäkerhet BAS SSF 136 Larmcentraler SSF 1061 Anläggarfirma kamerabevakningssystem (CCTV) SSF 1040 Anläggarfirma låsanläggningar SSF 1015 Anläggarfirma inbrottslarm SBF 2006 Anläggarfirma F-gas SBF 2016 Sprinklerkonsultfirma SBF 2025 Anläggarfirma kökssläcksystem SBF 1020 Anläggarfirma vattensprinkler SBF 1008 Anläggarfirma brandlarm SBF 2020 Anläggarfirma vattendimma SBF 1002 Anläggarfirma gassläcksystem SBF 2018 Anläggarfirma utrymningslarm med talat meddelande SBF 1003 Besiktningsfirma brandskyddsanläggningar
Tender Bidding Type