Servicii de amenajare a padurilor-OS.Livezi 2026 DSBC

Tender Summary

The REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Directia Silvica Bacau in Romania from Europe region has released this tender for Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2026 (faza teren 2027) prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru Ocolul Silvic Livezi. Suprafața totala a Ocolului Silvic Livezi este de 7573.02 ha. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. with tender notice no. 597248-2026 published on 31 Aug 2026. The tender is due to expire on 05 Oct 2026. This tender is sourced from TED Europa and is eligible for suppliers interested in Survey design services, Forestry management services. Interested bidders can obtain further information including complete bid documents or ways to participate by registering on Tender Impulse and referencing via Tender Impulse ID 14592776.

Tender Details

Tender NoticeTI Ref: 14592776
Tender Notice No
597248-2026
Tender Organisation
REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA Directia Silvica Bacau
Tender Service
Worldwide
Tender Region
Tender Project Location
Tender CPV
79311100 : Survey design services77231000 : Forestry management services
Tender Source
TED Europa
Estimated Budget
1,206,231
Tender Document Type
Tender Notice
Tender Deadline
05 Oct 2026 34 days left
Tender Description
Serviciile de amenajare a pădurilor se vor atribui în anul 2026 (faza teren 2027) prin încheierea unui contract de achiziție publică pentru Ocolul Silvic Livezi. Suprafața totala a Ocolului Silvic Livezi este de 7573.02 ha. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic, un produs al activităţii de amenajare cu conţinut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producţie, în scopul aducerii şi, ulterior, al menţinerii caracteristicilor structurale ale arboretelor şi ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim definit în concordanţă cu obiectivele de natură ecologică, socială şi economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 15 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Tender Bidding Type