Tender Summary
The Comuna Joseni in Romania from Europe region has released this tender for Obiectul contractului reprezintă implementarea activităților aferente proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”, Cod SMIS: 335803, finanțat în cadrul PROGRAMULUI "REGIUNEA CENTRU" 2021 - 2027 PRIORITATEA DE INVESTIŢII:2. "O REGIUNE DIGITALĂ", OBIECTIV SPECIFIC: 1.2. VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII, ÎN BENEFICIUL CETĂŢENILOR, AL COMPANIILOR, AL ORGANIZAŢIILOR DE CERCETARE SI AL AUTORITĂŢILOR PUBLICE ACŢIUNEA: 2.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ INTERVENŢIA: 2.1.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ - SOLUŢII DIGITALE, în baza Contractului de finanțare nr. 664/19.03.2026. Comuna Joseni și Comuna Suseni, în cadrul contractului, intenționează să implementeze în parteneriat, patru soluții digitale inovatoare pentru a îmbunătăți eficiența administrativă și a facilita accesul cetățenilor și al întreprinderilor la serviciile publice. Aceste soluții vor servi la creșterea eficienței administrative, la simplificarea accesului la serviciile publice, și vor sprijini, de asemenea administrația în gestionarea eficientă a bunurilor publice, în optimizarea lucrărilor de întreținere și a intervențiilor tehnice și vor permite o planificare strategică pe termen lung. Totodată, aceste soluții digitale vor facilita monitorizarea și controlul de la distanță al infrastructurii de apă și apă uzată, asigurând o gestionare eficientă și sigură a resurselor, contribuind astfel la un management sustenabil și optimizat al resurselor. Procedura de atribuire este organizată de liderul parteneriatului, în numele și pentru membrii parteneriatului, conform art. 44 din Legea nr. 98/2016. Având în vedere caracterul unitar și integrat al soluției digitale ce urmează a fi implementate, achiziția nu este împărțită pe loturi. În urma finalizării procedurii, fiecare partener va încheia un contract distinct cu operatorul economic desemnat câștigător, pentru partea de investiție și obligațiile financiare care îi revin, conform acordului de parteneriat și documentației de atribuire. Având în vedere prevederilor OUG nr. 98/2017, cu respectarea termenului prevăzut la art. 8 alin. (2) din Normele Metodologice din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 98/2017, aprobate prin Hotărârea nr. 419/2018 si Notificarea ANAP cu privire la modalitatea de punere în aplicare a dispozițiilor art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, transmisă la data de 30.07.2018, numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Conform prevederilor art. 161 alin. 1 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va transmite răspunsurile la solicitările de clarificări cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. with tender notice no. 597548-2026 published on 31 Aug 2026. The tender is due to expire on 01 Oct 2026. This tender is sourced from TED Europa and is eligible for suppliers interested in IT software package. Interested bidders can obtain further information including complete bid documents or ways to participate by registering on Tender Impulse and referencing via Tender Impulse ID 14594892.
Tender Details
Tender NoticeTI Ref: 14594892
Tender Notice No
597548-2026
Tender Organisation
Comuna Joseni
Tender CPV
48517000 : IT software package
Estimated Budget
2,032,000
Tender Document Type
Tender Notice
Tender Deadline
01 Oct 2026 30 days left
Tender Description
Obiectul contractului reprezintă implementarea activităților aferente proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”, Cod SMIS: 335803, finanțat în cadrul PROGRAMULUI "REGIUNEA CENTRU" 2021 - 2027 PRIORITATEA DE INVESTIŢII:2. "O REGIUNE DIGITALĂ", OBIECTIV SPECIFIC: 1.2. VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII, ÎN BENEFICIUL CETĂŢENILOR, AL COMPANIILOR, AL ORGANIZAŢIILOR DE CERCETARE SI AL AUTORITĂŢILOR PUBLICE ACŢIUNEA: 2.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ INTERVENŢIA: 2.1.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ - SOLUŢII DIGITALE, în baza Contractului de finanțare nr. 664/19.03.2026. Comuna Joseni și Comuna Suseni, în cadrul contractului, intenționează să implementeze în parteneriat, patru soluții digitale inovatoare pentru a îmbunătăți eficiența administrativă și a facilita accesul cetățenilor și al întreprinderilor la serviciile publice. Aceste soluții vor servi la creșterea eficienței administrative, la simplificarea accesului la serviciile publice, și vor sprijini, de asemenea administrația în gestionarea eficientă a bunurilor publice, în optimizarea lucrărilor de întreținere și a intervențiilor tehnice și vor permite o planificare strategică pe termen lung. Totodată, aceste soluții digitale vor facilita monitorizarea și controlul de la distanță al infrastructurii de apă și apă uzată, asigurând o gestionare eficientă și sigură a resurselor, contribuind astfel la un management sustenabil și optimizat al resurselor. Procedura de atribuire este organizată de liderul parteneriatului, în numele și pentru membrii parteneriatului, conform art. 44 din Legea nr. 98/2016. Având în vedere caracterul unitar și integrat al soluției digitale ce urmează a fi implementate, achiziția nu este împărțită pe loturi. În urma finalizării procedurii, fiecare partener va încheia un contract distinct cu operatorul economic desemnat câștigător, pentru partea de investiție și obligațiile financiare care îi revin, conform acordului de parteneriat și documentației de atribuire. Având în vedere prevederilor OUG nr. 98/2017, cu respectarea termenului prevăzut la art. 8 alin. (2) din Normele Metodologice din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 98/2017, aprobate prin Hotărârea nr. 419/2018 si Notificarea ANAP cu privire la modalitatea de punere în aplicare a dispozițiilor art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, transmisă la data de 30.07.2018, numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Conform prevederilor art. 161 alin. 1 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va transmite răspunsurile la solicitările de clarificări cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.